▮▮Coloprice
← Гайди та аналітика

· ai-data-centers

Щільність потужності: від 5 кВт до 130 кВт на стійку

Щільність потужності стійки зросла від 5 кВт у 2015 році до 130+ кВт для стійок GB200 NVL72 у 2026 році — що це спричиняє та що це означає для охолодження, енергопостачання та вартості колокейшну.

Щільність потужності: від 5 кВт до 130 кВт на стійку

Щільність потужності стійки приблизно потроїлася за десяток років, а потім порушила власну криву за останні два роки: від приблизно 5 кВт на стійку типової у 2015 році до середнього значення опитування 7,8 кВт у 2026 році до 130+ кВт для однієї шафи NVIDIA GB200 NVL72, що працює у виробництві сьогодні. Рушієм є теплова потужність проектування GPU, а не загальне зростання IT — і це тепер найбільша змінна в тому, як дата-центри проектуються, оцінюються та продаються.

Ключові моменти

  • Середня щільність за всім парком все ще повільно зростає. Опитування Uptime Institute 2026 року визначає середнє значення без викидів на рівні 7,8 кВт на стійку, що зросло з 7,5 кВт у 2025 році. Модальна цифра, включаючи об’єкти з високою щільністю, перевищує 11 кВт.
  • Стійки AI розташовані на окремій, набагато крутішій кривій. Стійка GB200 NVL72 споживає виміряні 130–132 кВт; наступник GB300 NVL72 складає близько 135–142 кВт, за даними TrendForce та інтеграторів.
  • Повітряне охолодження обмежується приблизно 30–40 кВт/стійку. Вище цього, охолодження рідиною прямо до кристала або занурювального типу стає обов’язковим — дивіться наш керівництво з рідинного охолодження для порівняння технологій.
  • Ринок колокейшну розділився на два напрями. Старі стійки працюють з 3–7 кВт; стійки, готові до AI, працюють з 20–100+ кВт, і вони оцінюються, будуються та продаються по-різному, за звітами CBRE та Data Center Knowledge 2026 року.
  • Навантаження на структурну підлогу тепер є твердим обмеженням. Заповнена стійка охолоджена рідиною для AI може накласти приблизно 1 333 кг/м² — у кілька разів більше, ніж для стандартної офісної підлоги або старого дата-залу проектувалась.
  • Розподіл потужності, а не загальна потужність об’єкта, є новим вузьким місцем. Заблокована потужність — потужність, яка існує у рахунку за комунальні послуги, але не може дістатися конкретної стійки — виникає як більший ризик планування, ніж заблокована площа підлоги.

Жива еталонна вартість на кВт за ринками знаходиться в індексі цін колокейшну; базові дані об’єкта знаходяться в каталозі дата-центрів.

Хронологія щільності: 2000–2026

Епоха Типова щільність Що змінилось
Кінець 1990-х — початок 2000-х 1–3 кВт/стійка Dot-com колокейшн, спеціалізовані сервери
Середина–кінець 2000-х 5–10 кВт/стійка Блейд-сервери, ранні віртуалізація (до 32:1 консолідації)
2010-ті 8–20 кВт/стійка Консолідація хмари зміщує навантаження з підприємств на колокейшн
2015–2020 До 30 кВт/стійка Гіперскейл та HPC кластери підвищують пікові щільності
2021–2025 7 → 16 кВт/стійка (середня) Звіт AFCOM State of the Data Center відслідковує приблизне подвоєння середнього значення
2026 7,8 кВт середня / 130+ кВт для AI-стійок GPU-кластери відокремлюються від загального IT-середнього значення повністю

Джерела: історичний аналіз Ramboll; звіт AFCOM State of the Data Center 2025; Опитування Uptime Institute 2026 Global Data Center Survey.

Перші чотири епохи рухалися разом — одна крива, керована консолідацією серверів та коефіцієнтами віртуалізації. З 2021 року крива розвилась: загальні корпоративні та хмарні стійки все ще поступово зростають, тоді як GPU-стійки стрибнули на порядок за менше п’яти років.

Що насправді споживає сучасна AI-стійка

Платформа Потужність на стійку Охолодження GPU на стійку
Застаріла корпоративна стійка 5–7 кВт Повітря N/A
Стандартна хмарна/віртуалізована стійка 8–16 кВт Повітря N/A
Сервер класу NVIDIA HGX охолоджений повітрям 10–15 кВт на сервер Повітря 8
NVIDIA GB200 NVL72 120 кВт номіналу, 130–132 кВт виміряно Прямо до кристала (рідина) + повітря 72
NVIDIA GB300 NVL72 ~135–142 кВт Прямо до кристала (рідина) + повітря 72

GB200 NVL72 розподіляє своє навантаження: приблизно 115 кВт видаляється рідинним контуром і 17 кВт установочним повітрям, за аналізом рівня стійки TrendForce. Одна стійка споживає більше потужності, ніж 15–20 застарілих корпоративних стійок разом, у тому самому просторі на підлозі, що й одна.

Чому щільність зростає

Два окремі сили працюють, і змішування їх веде до поганого планування:

  1. Загальний ріст щільності IT. Консолідація, віртуалізація та щільніші SKU серверів підвищують середнє значення парку на частину кВт на рік — переміщення з 7,5 до 7,8 кВт/стійку за 2025–2026 роки це сила. Це поступово і передбачувано.
  2. Щільність AI-кластерів. Теплова потужність проектування GPU зросла швидше, ніж будь-яке попереднє покоління серверів, і архітектури стійок масштабу NVLink (72 GPU, які діють як один обчислювальний домен) концентрують цю потужність в одній шафі, а не розпорошують її по рядку. Це стрибок, а не лінія тренду, і це причина того, що одна стійка тепер може споживати більше, ніж весь малий клітка колокейшну могла вживати десяток років тому.

79% опитаних операторів очікують, що щільність стійки буде продовжувати зростати, керована переважно AI та іншими високопродуктивними робочих навантаженнями, а не загальними корпоративними IT.

Розподіл електроенергії: проектування має змінитись, а не просто масштабуватись

Стійка 5 кВт і стійка 130 кВт — це не та ж задача інженерії масштабована — вони вимагають різної топології розподілу:

  • Розмір ланцюга. Стійка 130 кВт потребує кількох високовольтних ланцюгів (часто трифазних 400В або вище), а не однієї кишені 208В/30А, що обслуговує застарілу стійку.
  • Шина живлення проти кишень. Зали з високою щільністю все частіше запускають накладні шини живлення з відвідними коробками розміром на стійку, оскільки окремі кишені стають непрактичними при такому струму.
  • Розмір ДБЖ та генератора. Потужність резервного копіювання на рівні об’єкта повинна бути розроблена з урахуванням фактичного зосередженого навантаження на рядок, а не передбачуваного рівномірного розподілу — кілька AI-стійок можуть становити значну частину загальної виділеної потужності залу.
  • Інтелект PDU. Розподільні модулі потужності рівня стійки потребують моніторингу в режимі реального часу при такій щільності; вибиток автомата на стійці 130 кВт вимикає 72 GPU одночасно, а не кілька серверів.

Навантаження на підлогу та структурні обмеження

Вага, а не лише потужність та тепло, стає пов’язаним обмеженням при високій щільності.

Тип навантаження Типова потужність
Стандартна офісна підлога 300–500 кг/м²
Загальний мінімум дата-центру (хост-зал) ~1,0 т/м² (1 000 кг/м²)
Стандарт Китаю GB 50174-2017 (хост-зал) 8 кН/м² (~800 кг/м²) мінімум
GB 50174-2017 зони важкого обладнання 12 кН/м²+
Цільова щільна конструкція об’єкта 1,5–2,0 т/м²
Заповнена охолоджена рідиною площина AI-стійки ~13 кН/м² (~1 333 кг/м²)

Об’єкт, побудований за старішими стандартами 500–750 кг/м², не може просто мати вкачені AI-стійки — плита, підвищена підлога або конструктивна сітка можуть потребувати посилення, перш ніж шафу 600–1 000+ кг з колектором охолоджувача та кабелями можна буде безпечно розташувати.

Стеля повітряного охолодження

Повітряне охолодження залишається надійним до приблизно 15–20 кВт на стійку зі стандартним утримуванням гарячого коридору, і може бути підштовхнуто до 30–40 кВт за допомогою агресивного охолодження у рядку в добре спроектованих залах. За межами цієї точки, теплова щільність перевищує те, що повітря може економічно видалити, і охолодження рідиною прямо до кристала або занурювального типу стає за замовчуванням, а не варіантом — кожне розгортання класу GB200/GB300 відправляється охолоджене рідиною. Компроміси технології між прямим охолодженням кристала та занурюванням, включаючи вартість модернізації та вплив PUE, висвітлюються в нашому керівництві з рідинного охолодження; цей матеріал сфокусований на тренді щільності та його наслідках для проектування об’єкту.

Двотрековий ринок колокейшну

Щільність розділила колокейшн на два продукти, які ділять будинок, але більш нічого:

Атрибут Застаріла/стандартна колокейшн Високощільна AI-колокейшн
Типова щільність стійки 3–7 кВт 20–100+ кВт
Охолодження Повітря, CRAC/CRAH Прямо до кристала або занурювання, CDU потрібні
Розподіл потужності Стандартні кишені, однофазні Шина живлення або спеціалізована трифазна, моніторинг на рівні стійки
Специфікація підлоги/структури Стандартна підвищена підлога Вимагається посилена плита або перевірка оцінки підлоги
Структура контракту На стійку або змішана на кВт Виділена потужність, часто обмежена потужністю, а не простором
Стан ринку (2026) Більше доступного інвентарю Первинна вакансія північноамериканського ринку близько 1,6%, Північна Вірджинія близько 0,7%

Приблизно три чверті потужності, яка в даний час будується по всій Північній Америці, вже попередньо оренована до того, як буде відправлена жодна шафа, за висвітленням колокейшну Data Center Knowledge 2026 року — відображення того, як сегмент з високою щільністю став обмежений потужністю, а не простором. Повні еталонні ціни ринку за сегментом та регіоном знаходяться в нашому керівництві з цін колокейшну, а ціноутворення для крос-конектів та інших позицій, які масштабуються по-різному в клітках з високою щільністю, знаходяться в нашому керівництві з цін крос-конектів.

Заблокована потужність проти забруднення простору

Два режими відмови тепер конкурують за увагу в плануванні потужності:

  • Забруднення простору: площа підлоги залишається порожньою, оскільки бюджет потужності або охолодження об’єкту для цієї зони вже виділений де-інде — поширено в старіших залах, переобладнаних для кількох клітин з високою щільністю.
  • Заблокована потужність: електрична потужність існує у загальному споживанні об’єкту, але не може дістатися конкретної стійки, оскільки PDU, відвідні шини живлення або автомати в цьому рядку вже знаходяться на межі — все частіше найбільш поширений режим відмови, оскільки щільність зростає нерівномірно у залі, а не рівномірно.

Практичний ефект однаковий в будь-якому випадку: оплата потужності, яку не можна використовувати. Виправлення на час проектування, а не на час оренди — забезпечення розподільної інфраструктури для щільності, яка вам буде потрібна у третій рік терміну, а не лише щільність стійки, яку ви встановлюєте в перший день.

Планування майбутної щільності: що повинні робити покупці

  1. Вкажіть вимогу щільності у RFP, а не просто загальну кВт. Розгортання 500 кВт при 10 кВт/стійку та такі ж 500 кВт при 100 кВт/стійку потребують цілком різних специфікацій охолодження та підлоги від оператора.
  2. Перевірте структурну оцінку перед тим, як взяти на себе клітини з високою щільністю, особливо в переобладнаних (не спеціально побудованих) об’єктах — запросіть задокументовану оцінку навантаження на підлогу, а не просто «це оцінено для високої щільності».
  3. Запитайте, як потужність розподіляється до вашого рядку, а не лише яка загальна виділена потужність об’єкту. Об’єкт може мати достатню загальну потужність і все ще не мати змоги доставити її до вашого конкретного положення стійки.
  4. Бюджет для рідинної охолоджувальної інфраструктури окремо від орендної плати за стійку, якщо ваша щільність перевищить приблизно 30–40 кВт/стійку — це окрема позиція, а не те, що традиційні ціни колокейшну на кВт вже включають.
  5. Моделюйте зростання, а не лише сьогоднішнє навантаження. З огляду на те, що щільність AI-кластерів змінилася з ~40 кВт до 130+ кВт на стійку приблизно за три покоління продуктів, об’єкт, який лише щойно задовольняє сьогоднішню вимогу, пропонує мало місця для циклу оновлення.

Для ціноутворення обчислень специфічних для робочого навантаження на цих рівнях щільності дивіться трекер цін GPU; для специфікацій рівня об’єкту за сайтами, каталог дата-центрів показує можливості потужності та охолодження для кожного об’єкту.

Часті питання

Яка середня щільність потужності стійки у 2026 році?

16-те щорічне Глобальне дослідження дата-центрів Uptime Institute визначає середню щільність стійки на рівні 7,8 кВт за виключенням високощільних викидів, що зросло з 7,5 кВт у 2025 році — повільне, але стійке зростання. Зважаючи на викиди, типова (модальна) цифра перевищує 11 кВт, а 24% операторів тепер повідомляють про наявність принаймні деяких стійок з потужністю 30 кВт або більше, що вище, ніж у попередні роки.

Скільки потужності споживає стійка NVIDIA GB200 NVL72?

Стійка GB200 NVL72 споживає приблизно 120 кВт номіналу і 130–132 кВт згідно вимірювань у розгорнутих кластерах, розподілено приблизно 115 кВт для рідинного охолодження та 17 кВт для повітряного охолодження, за даними TrendForce та інтеграторів. Наступне покоління, GB300 NVL72, складає близько 135–142 кВт на стійку — обидві вимагають охолодження рідиною прямо до кристала за замовчуванням.

Яку щільність потужності стійки може витримати стандартне повітряне охолодження?

Повітряне охолодження загалом надійне до 15–20 кВт на стійку з охолодженням у рядку або гарячим коридором, і стає економічно складним утримувати вище 30–40 кВт. Вище цього порогу, майже всі розгортання переходять на охолодження рідиною прямо до кристала або занурювального типу — дивіться наш [керівництво з рідинного охолодження](/guides/liquid-cooling-guide/) для порівняння технологій.

Чому щільність потужності стійки так значно зросла з 2015 року?

Корпоративні стійки у середині 2010-х років працювали приблизно з 5–10 кВт на віртуалізованих блейд-серверах. Консолідація хмари спрямувала середні значення до 8–20 кВт протягом 2010-х років, а розгортання гіперскейлу/HPC досягали до 30 кВт до 2020 року. AI-апаратура для навчання порушила криву: один піддон сервера GPU тепер споживає те, що колись робила повна застаріла стійка, а пакування 72 GPU в один домен NVLink (як у GB200 NVL72) підняло щільність вище 100 кВт.

Чи означає вища щільність потужності стійки меншу вартість колокейшну?

Не напряму — колокейшн з високою щільністю AI оцінюється з премією на кВт, а не з дисконтом, оскільки він вимагає рідинних контурів охолодження, посилених підлог та спеціалізованої енергетичної інфраструктури, які старі зали з 5–7 кВт не мають. Те, що змінює щільність, це вартість на одиницю обчислювальної потужності: розміщення більшої кількості GPU на меншій площі зменшує вартість нерухомості та оболонки на стійку, навіть як рахунок за електроенергію зростає.

Яке навантаження на підлогу потребує високощільна AI-стійка?

Повністю заповнена стійка охолоджена рідиною для AI — включаючи шафу, GPU, обладнання розподілу охолоджувача та кабелі — може накласти комбіноване навантаження близько 1 333 кг на квадратний метр (близько 13 кН/м²) у межах її площини. Стандарт проектування дата-центрів GB 50174-2017 Китаю вимагає мінімального живого навантаження 8 кН/м² (приблизно 800 кг/м²) для хост-залів та 12 кН/м² або більше для зон важкого обладнання, набагато вище за типові 300–500 кг/м² для стандартних офісних підлог.

Що таке заблокована потужність у дата-центрі?

Заблокована потужність — це потужність, яка існує на папері — виділена в електричному проекті — але насправді не може бути доставлена до стійки, оскільки розподільна інфраструктура (PDU, шина живлення, автомати) мала розмір або невідповідно розподілена щодо того, де насправді розташовується навантаження. Коли щільності зростають нерівномірно у залі, оператори все частіше стикаються з обмеженнями розподілу потужності перш ніж вичерпати вільну площу підлоги або загальну потужність об'єкта.

Джерела

Першоджерела, на які спирається стаття. Кожна цифра веде туди, звідки її взято.

  1. Uptime Institute 16th Annual Global Data Center Survey 2026
  2. Ramboll: 100+ kW per rack — the evolution of power density
  3. TrendForce: NVIDIA GB200 NVL72 rack power analysis
  4. Introl: GB200 NVL72 deployment guide
  5. Data Center Knowledge: Power, Not Space — The Colocation Battleground in 2026
  6. CBRE Global Data Center Trends 2026
  7. datacenters.com: Stranded power as the next data center risk
  8. Data center raised floor loading calculation standards

Отримати ціни

Опишіть задачу — ми підберемо дата-центри з каталогу та повернемо реальні пропозиції. Безкоштовно для покупця.

Відповідаємо протягом робочого дня. Без спаму та перепродажу контактів.