Скільки електроенергії споживає дата-центр? Від стійки до кампусу
Сервер споживає менше 1 кВт, сучасна AI-стійка до 132 кВт, а гіпермасштабний кампус до 5 ГВт. Математика на кожному рівні з джерелами.

Один корпоративний сервер споживає 300-500 ватт. Повністю завантажена AI-стійка споживає до 132 кіловатт (кВт) сьогодні та до 142 кВт з обладнанням наступного покоління. Гіпермасштабний AI-кампус, що зараз будується, споживає до 5 гігаватт (ГВт) — більше електроенергії, ніж середня країна. Між цими двома крайностями знаходиться кожна угода про колокейшн, рахунок за електроенергію та черга на підключення до мережі в галузі. Цей посібник проходить через фактичні цифри на кожному рівні: сервер, стійка, зал, кампус та мережа.
Ключові висновки
- Сервер форм-фактора 1U/2U споживає 300-500 Вт; серверна платформа з 8 GPU для AI споживає приблизно 10-11 кВт.
- Середня стійка по всій встановленій базі працює на 7,8 кВт (Uptime Institute, 2026); найпоширеніша (модальна) цифра — 11 кВт; AI-стійки, такі як GB200 NVL72 від NVIDIA, споживають 120-132 кВт.
- Power Usage Effectiveness (PUE) — загальна потужність установи, розділена на IT-потужність — в середньому 1,52 по галузі, тому 10 МВт IT-навантаження зазвичай споживає близько 15,2 МВт від лічильника.
- wholesale-колокейшн продається блоками, починаючи з 250 кВт; гіпермасштабні AI-кампуси зараз варіюють від 100 МВт до мультигігаватної шкали.
- Глобальне споживання електроенергії дата-центрами, як прогнозується, майже подвоїться з близько 485 ТВт·год у 2025 році до 945-950 ТВт·год до 2030 року (IEA), досягнувши приблизно 3% від світового попиту на електроенергію.
- Американські дата-центри використовували приблизно 4,4% національної електроенергії у 2023 році та можуть досягти 6,7-12% до 2028 року (LBNL/DOE).
Драбина потужності: від одного сервера до гігаватного кампусу
Кожна цифра потужності, про яку йдеться стосовно дата-центрів, знаходиться десь на одній драбині. Плутанина рівнів — це найпоширеніша помилка у пропозиціях продавців та у пресі — «наша установа працює на 100 кВт» означає щось зовсім інше від «наш кампус — це сайт на 100 МВт».
| Рівень | Типове споживання потужності | Приклад |
|---|---|---|
| Один сервер (1U/2U, без GPU) | 300-500 Вт | Загальна корпоративна обробка |
| Серверна платформа AI з 8 GPU | ~10-11 кВт | 8x NVIDIA H100 по 700 Вт кожна, плюс CPU та мережеві витрати |
| Стандартна стійка колокейшну (середня) | 7,8 кВт | Дослідження Uptime Institute 2026, виключаючи екстремально щільні викиди |
| Стандартна стійка колокейшну (модальна/типова) | 11 кВт | Те саме дослідження, найпоширеніша повідомлена цифра |
| AI-стійка (GB200 NVL72) | 120-132 кВт | 72 GPU, прямим охолодженням до чіпу рідиною |
| AI-стійка (GB300 NVL72, наступне покоління) | ~135-142 кВт | Оціночно, за керівництвом інтегратора |
| Блок wholesale-колокейшну (мінімум) | 250 кВт | CBRE-конвенція ринку для первинних американських ринків |
| Зал середнього розміру | 1-5 МВт | Типова корпоративна або edge-установа колокейшну |
| Велика гіпермасштабна будівля | 100-300 МВт | Однієї будівлі на багатофазному кампусі |
| AI-кампус класу гігавата | 1-5 ГВт | Meta Hyperion (Louisiana), Microsoft Fairwater (Wisconsin) |
Скільки потужності насправді споживають сервер та GPU
У нижній частині драбини стандартний корпоративний сервер без прискорювачів споживає 300-500 ватт — цифра, що домінувала в плануванні дата-центрів протягом двох десятиліть. AI-обладнання порушило цю припущення. GPU NVIDIA H100 має теплову потужність близько 700 ватт окремо, перш ніж враховувати CPU, пам’ять, мережеві інтерфейси та втрати живлення, які знаходяться навколо нього в серверній платформі. Складіть вісім з них в одну платформу, як роблять більшість AI-серверів навчання, і сама платформа споживає близько 5,6 кВт — з повною збіркою, включаючи CPU та NIC, зазвичай посадку близько 10-11 кВт.
Суперчип Grace Blackwell GB200 знову змінює одиницю облік: він поєднує один CPU Grace з двома GPU Blackwell на одному модулі. Повна стійка GB200 NVL72 пов’язує 72 GPU з 18 таких обчислювальних платформ всередину однієї NVLink-домени, і вся стійка — GPU, комутатори, охолоджувальні колектори — споживає близько 120 кВт номіналу, з розгорнутими кластерами виміряними на 130-132 кВт, згідно з даними інтегратора. Розділіть це на 72 GPU, і ефективне споживання становить близько 1,8 кВт на GPU після включення спільної інфраструктури, порівняно з 700 Вт для самого чіпу. Цей розрив між показниками на чіп та на стійку — це причина, чому цитовані числа «потужності GPU» з різних джерел рідко збігаються — дивіться наш посібник про щільність потужності стійки для повного розбору за поколіннями обладнання.
Щільність стійки у 2026: дві дуже різні середні
16-те щорічне дослідження Global Data Center Survey від Uptime Institute, опубліковане у 2026, повідомляє про дві цифри, які мають значення та часто змішуються. Виключаючи невелику кількість установ, розроблених для екстремальних щільностей, середня стійка споживає 7,8 кВт — практично не змінилося від 7,5 кВт попереднього року та домінується корпоративною та застарілою встановленою базою колокейшну, яка не була перепроектована для AI. Проте модальна (найпоширеніша) цифра вперше перевищила 11 кВт у 2026, що на 2 кВт більше від 9 кВт у 2025, оскільки зростаючий відсоток нових розгортань спрямовує вищі щільності з першого дня.
Жодна з цих цифр не описує спеціалізований AI-зал. Вони працюють на 120-142 кВт за стійку з обов’язковим прямим охолодженням до чіпу або занурювальним рідинним охолодженням — стрибок понад 10 разів від широкої середньої на одному поколінні обладнання. Покупці, які ведуть переговори по контрактах колокейшну, повинні знати, до якої з цих трьох цифр насправді відноситься цитована ціна «кВт за стійку», оскільки потрібна охолоджувальна та енергораспределювальна інфраструктура масштабується нелінійно понад приблизно 30-40 кВт, де повітряне охолодження перестає бути життєздатним (дивіться наш посібник з рідинного охолодження).
PUE: чому лічильник показує більше, ніж стійки
Жодна з цих цифр не представляє те, що установа насправді споживає з мережі. Power Usage Effectiveness (PUE) — це відношення загальної потужності установи до потужності IT-обладнання, і воно охоплює все, чого стійки не охоплюють: охолоджувачі, одиниці CRAC/CRAH, втрати UPS, втрати розподілу потужності та освітлення. Дослідження Uptime Institute 2026 встановлює загальнопромисловий середній показник на 1,52 — по суті плоский протягом семи послідовних років, незважаючи на широку передачу повідомлень про ефективність. Це означає, що установа з 10 МВт IT-навантаження зазвичай споживає близько 15,2 МВт від лічильника комунальної служби.
Середня приховує широкий розкид. Більші, новіші гіпермасштабні установи повідомляють про PUE ближче до 1,1-1,2, оскільки вони працюють у масштабі, що виправдовує вільне охолодження, вищі точки налаштування охолодженої води та спеціальний розподіл потужності — переваги, які зал retail-колокейшну на 2 МВт не може копіювати. Порівнюючи цитовані цифри потужності установи між операторами, завжди запитуйте, чи це число IT-навантаження, загальна потужність установи або щось між ними; різниця швидко накопичується в масштабі.
Від мегаватів до гігаватів: як насправді розраховуються установи
Комерційні зобов’язання щодо потужності слідують досить стандартній драбині. Конвенція wholesale-колокейшну CBRE розпочинає контракти на 250 кВт та масштабується кроками по 250 кВт та більше для первинних північноамериканських ринків. Типова середньорозмірна корпоративна або edge-установа дата-центру працює на 1-5 МВт усього. Одна гіпермасштабна будівля на більшому кампусі зараз працює на 100-300 МВт. Вище цього, кампуси ери AI розбили територію гігаватів: установа Fairwater від Microsoft у Вісконсині, за Epoch AI, матиме кінцеву IT-потужність близько 2263 МВт до 2028, а кампус Hyperion від Meta в Richland Parish, Louisiana розширився в середині 2026 до цілі 5 ГВт, з компанією, яка зобов’язується більш як $50 мільярдів на загальне вкладення. Обидва є викидами навіть у гіпермасштабному рівні — більшість нових оголошень про кампус у 2026 все ще розроблені у діапазоні 100-300 МВт з місцем для розширення, за промисловим отслідженням.
Практичний наслідок для всіх, хто оцінює угоду про колокейшн або спеціалізовану збірку: запросіть зобов’язану потужність в кВт, припущення PUE, закладене в ціноутворення, та графік взаємного підключення до мережі — не лише заявлену потужність кампусу, яка часто є багаторічним, багатофазним проектом, а не тим, що насправді живлеїться сьогодні. Часи очікування на підключення до мережі, а не площа підлоги, зараз є головним обмеженням на те, як швидко можуть бути реалізовані будь-які з цих цифр; дивіться наш посібник про часи очікування на підключення до мережі для типових часів очікування по ринках.
Перетворення кіловатів на рахунок за електроенергію
Тарифи на електроенергію коливаються більш ніж в 10 разів на ринках, отсліджених у Coloprice енергетичному індексі, що суттєво змінює економіку певного зобов’язання кВт залежно від місцеположення.
| Ринок | Комерційний тариф (USD/кВт·год) | Приблизна місячна вартість за 1 МВт IT-навантаження* |
|---|---|---|
| Вірджинія (США) | 0,117 | ~$85 400 |
| Техас (США) | 0,085 | ~$62 000 |
| Сінгапур | 0,27 | ~$196 900 |
| Малайзія | 0,135 | ~$98 500 |
| Таїланд | 0,128 | ~$93 300 |
| Швеція | 0,10 | ~$72 900 |
*Тільки для ілюстрації: припускає 1,52 PUE (1,52 МВт споживаються від лічильника на 1 МВт IT-навантаження) з безперервним завантаженням 730 годин/місяць за зазначеним комерційним тарифом. Фактичні рахунки додають плату за попит, податки та ринково-специфічні надбавки — дивіться power-index.json для повної таблиці тарифів з джерелами та примітками за ринками.
Навіть до плат за попит і податків, розброс між Сінгапуром (найвищий серед основних APAC-хабів колокейшну) та Техасом (дерегульований ринок ERCOT) приблизно 3x на однаковому 1 МВт навантаженні — розрив, більший за більшість обговорених знижок колокейшну, та головна причина того, що джерелання потужності, а не нерухомість, зараз управляє рішеннями про вибір місцеположення для великих розгортань. Наш глобальний індекс дата-центрів отслідкує wholesale-ціноутворення колокейшну по ринках з тієї ж причини.
Як це виглядає на національному та глобальному рівні
Агрегуйте все вищесказане по всім установам в операції, і цифри переходять від рівня компанії до макроекономічного рівня. Звіт IEA Electricity 2026 оцінює глобальне споживання електроенергії дата-центрами приблизно на 485 ТВт·год у 2025 році, проектується досягнення 945-950 ТВт·год до 2030 року — майже подвоєння, яке розмістило б дата-центри приблизно на 3% глобального попиту на електроенергію. AI-фокусована потужність зростає набагато швидше, ніж сегмент загалом, приблизно утроїння в тому ж п’ятирічному вікні, коли склад переходить від загальної обробки до прискореного обладнання.
США показує найрізкішу траєкторію серед окремих країн. Звіт Lawrence Berkeley National Laboratory для US Department of Energy встановив дата-центри на 4,4% національного споживання електроенергії у 2023 (176 ТВт·год), з базовим прогнозом 6,7-12% до 2028 (325-580 ТВт·год) залежно від того, наскільки швидко продовжується розгортання AI — складний річний темп зростання 13-27% протягом прогнозного періоду, різко вищий від приблизно 18% між 2018 та 2023 та близько 7% в попередньому десятиліття. IEA окремо оцінює, що дата-центри будуть приводити близько половини всього зростання попиту на електроенергію США через 2030.
Що робити з цими цифрами
Для всіх, хто насправді розраховує розгортання або оцінює пропозицію колокейшну, три перевірки прямо випливають з цифр вище. По-перше, підтвердіть, чи цитована цифра потужності є IT-навантаженням, загальним навантаженням установи або зобов’язаною (контрактованою, але не обов’язково використовуваною) потужністю — розрив між IT-навантаженням та навантаженням від лічильника є PUE установи, а 1,1 порівняно з 1,5 PUE змінює реальний рахунок за електроенергію більше ніж на 35% на однаковому IT-обладнанні. По-друге, відповідайте вашому припущенню про щільність стійки для вашої дорожної карти обладнання: застаріле корпоративне обладнання комфортно вписується в середню стійку 7-11 кВт, але будь-яке розгортання, щільне на GPU, повинне планувати стійки 120 кВт та більше та охолоджувальну інфраструктуру рідини, яка йде з ними, набагато до підписання оренди. По-третє, розглядайте вартість електроенергії за кВт·год як первинну змінну вибору місцеположення, а не думку після дум — різниця між ринком 0,085 та 0,27 USD/кВт·год складає мільйони доларів в рік на зобов’язанні в кілька мегаватів, часто перевищуючи саму базову ренту. Сторінки рівня колокейшну та AI-дата-центрів від Coloprice та глобальний каталог установ перелічують зобов’язані цифри потужності за сайтом, де оператори їх розкривають, саме тому, щоб ці порівняння можна було зробити до підписання контракту, а не після.
Часті питання
Скільки електроенергії споживає дата-центр загалом?
Це залежить виключно від масштабу. Невелика retail-установа колокейшну споживає кілька мегаватів (МВт); одне wholesale-зобов'язання орендаря починається з 250 кВт і більше, за CBRE-трекінгом ринку. Гіпермасштабні AI-кампуси тепер досягають діапазону гігаватів (ГВт) — установа Fairwater в Вісконсині від Microsoft планується на IT-потужність близько 2263 МВт до 2028 року за Epoch AI, а кампус Hyperion від Meta в Луїзіані розширюється до цілі 5 ГВт.
Скільки електроенергії споживає один сервер?
Стандартний сервер форм-фактора 1U або 2U споживає приблизно 300-500 ватт за типового навантаження. Серверна платформа GPU, побудована для AI-навчання, — це інша категорія: вісім GPU NVIDIA H100 самі по собі споживають близько 5,6 кВт (700 Вт кожна при TDP), а повна платформа з CPU, пам'яттю, мережею та втратами живлення зазвичай досягає близько 10-11 кВт.
Скільки електроенергії споживає один GPU?
NVIDIA H100 має теплову потужність близько 700 ватт. Новіший суперчип Grace Blackwell GB200 поєднує один CPU Grace з двома GPU Blackwell на одному модулі; повна стійка GB200 NVL72 з 72 GPU споживає приблизно 120 кВт номіналу та 130-132 кВт як виміряно в розгорнутих кластерах, що становить близько 1,8 кВт на GPU з урахуванням охолодження, мереження та комутаторів взаємозв'язку.
Яка середня щільність потужності серверної стійки у 2026?
16-те щорічне дослідження Global Data Center Survey від Uptime Institute (2026) встановлює модальну щільність стійки на рівні 11 кВт, що на 2 кВт більше, ніж рік раніше, та середню щільність, виключаючи екстремально щільні викиди, на рівні 7,8 кВт. Спеціально побудовані AI-зали працюють набагато вище: стійки GB200 NVL72 споживають 120-132 кВт, а наступна генерація GB300 NVL72 оцінюється близько 135-142 кВт за стійку.
Що таке PUE і чому це важливо для загального споживання електроенергії?
Power Usage Effectiveness (PUE) — це загальна потужність установи, розділена на потужність IT-обладнання. Дослідження Uptime Institute 2026 встановлює загальнопромисловий середній показник на рівні 1,52, тобто установа з 10 МВт IT-навантаження споживає близько 15,2 МВт від лічильника, як тільки додаються охолодження, втрати розподілу потужності та освітлення. Великі сучасні гіпермасштабні установи повідомляють про PUE ближче до 1,1-1,2.
Скільки електроенергії споживають дата-центри у світі?
Звіт IEA Electricity 2026 оцінює глобальне споживання електроенергії дата-центрами приблизно на 485 тераватт-годин (ТВт·год) у 2025 році, з прогнозом майже подвоєння до близько 945-950 ТВт·год до 2030 року — близько 3% від глобального попиту на електроенергію. AI-фокусована потужність є найшвидшозростаючою часткою, приблизно потрійною протягом цього періоду.
Який відсоток американської електроенергії споживають дата-центри?
Звіт Lawrence Berkeley National Laboratory 2024 для US Department of Energy встановив, що дата-центри споживали близько 4,4% електроенергії США у 2023 році (176 ТВт·год) та прогнозує, що цей показник може досягти 6,7-12% до 2028 року (325-580 ТВт·год), залежно від сценарію зростання — складний річний темп зростання 13-27% протягом прогнозного періоду, різко вищий від приблизно 18% між 2018 та 2023 та близько 7% в попередньому десятиліття.
Джерела
Першоджерела, на які спирається стаття. Кожна цифра веде туди, звідки її взято.
- IEA, Electricity 2026 — Demand
- DataCenterDynamics: IEA — data center energy consumption set to double by 2030 to 945TWh
- Lawrence Berkeley National Laboratory, 2024 United States Data Center Energy Usage Report
- DataCenterDynamics: DOE — data centers consumed 4.4% of US power in 2023, could hit 12% by 2028
- Uptime Institute, 16th Annual Global Data Center Survey 2026
- Introl: GB200 NVL72 deployment guide
- CBRE, North America Data Center Trends H1 2026
- Epoch AI: Largest AI data centers ranked by power capacity, 2026
- CNBC: Meta's Louisiana data center investment reaches $50 billion amid AI push
Отримати ціни
Опишіть задачу — ми підберемо дата-центри з каталогу та повернемо реальні пропозиції. Безкоштовно для покупця.